BBP   Genel   Başkanı   Destici  ,  1 Mayıs  Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir  mesaj  yayımladı.

haber7
0

Büyük Birlik Partisi (BBP)  Genel   Başkanı  Mustafa  Destici  , “Hayatlarını  helal  alın teriyle kazanan tüm işçi ve emekçi kardeşlerimizin  1 Mayıs  Emek ve Dayanışma Günü’nü , hayata ve geleceğe yeniden gülümseyerek baktığımız aydınlık günlere vesile olması dileklerimle kutluyor , sağlıklı ve güvenli çalışmalar diliyorum” dedi.

Destici mesajında , “Chicago’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler , haftada 6 gün ve günde 12 saat olan çalışma saatlerinin 8 saate düşürülmesiyle ilgili  1 Mayıs  1886’da iş bırakma eylemi yaptılar. Eylem , o güne kadar ilk kez rastlanan 500 bin kişinin katıldığı büyük bir gösteriye dönüştü. Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede kabul edildi. Böylece  1 Mayıs  , tüm dünya üzerinde işçilerin dayanışmasını ve haklarını temsil eden bir sembole dönüştü.  1 Mayıs  , Türkiye de ilk kez 1923 te resmi olarak kutlandı. 2008 Nisan ayında ‘Emek ve Dayanışma Günü’ olarak kutlanması kabul edilen  1 Mayıs  , 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM de kabul edilen yasa ile resmi tatil ilan edildi” dedi.

“Türkiye’de  1 Mayıs  uzun yıllar marjinal sol ideolojik grupların ve bazı terör örgütü yandaşlarının propaganda aracı olarak kullanıldı , istismar edildi” diyen  Destici  , “İşçilerin , hayatlarını emekleriyle , rızıklarını alın teriyle kazananların haklarını bir adım daha ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =