Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim  Kalın  , Türkiye ve  ABD  ilişkilerindeki görüş farklılıklarına rağmen , iki ülke arasında iş birliği için her zaman alan olduğunu vurguladı.

haber7
0

Washington DC merkezli Atlantic Council in internet üzerinden düzenlediği "İdlib in ve  Suriye  de yerinden edilmiş kişilerin geleceği" başlıklı panele  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü   Kalın  , ABD nin  Suriye  Özel Temsilcisi James Jeffrey ve  ABD  nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield katıldı.

Kalın , Türkiye nin kendini hiçbir zaman  Suriye  de BM liderliğindeki bir süreçten koparmadığına işaret ederek , "Cenevre sürecinin öldüğü birçok kez dile getirildi. Öte yandan Astana sürecinin sahada birçok sonucu oldu , birçok ateşkese ve çatışmanın bitmesine yol açtı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan NATO müttefiki ve uluslararası koalisyondaki mevkidaşları ile her zaman temas halinde." değerlendirmesinde bulundu.

Esed rejiminin ,  Suriye  de anayasa komitesinin işini yapması , özgür ve adil bir seçime gidilmesi gibi konulara yanaşmadığını belirten  Kalın  , ülkedeki sorunların çözümü için siyasi sürecin şart olduğunun altını çizdi.

Suriye de siyasi bir çözüm sağlanmadan yeniden inşa sürecine de girilmeyeceğini vurgulayan  Kalın  , "Aynı zamanda , şu anki acil durum , mülteciler ve ülke içinde yerinden edilen kişiler için sahada daha büyük bir iş birliği gerektiriyor. Ortaklarımız ve müttefiklerimizden gelecek her türlü fikir ve öneriye açığız." dedi.

"SURİYE HALKINI ÖNCELİK ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =