Şanlıurfa'da yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen bir hasta , "immün plazma" tedavisine başlayan Harran Üniversitesi Hastanesine kan bağışında bulundu.

haber7
0

Hastane Başhekimi Ahmet Güzelçiçek , gazetecilere yaptığı açıklamada , koronavirüs salgınının tedavisi henüz tam olarak bulunamadığını fakat immün  plazma  tedavisinin bu hastalık için bir umut olabileceğini söyledi.

Hastalığın Türkiye de ortaya çıkmasının ardından çeşitli  tedavi  yöntemlerinin uygulanmaya başlandığını anlatan Güzelçiçek , "Dünya Sağlık Örgütü 8 Nisan da , Sağlık Bakanlığımız da 10 Nisan da  plazma  tedavisi için çalışma başlattı. Bu yöntemle , daha önce Kovid-19 hastalığını geçirip iyileşmiş , sonrasında iki kez test sonuçları negatif çıkmış , iyileşmesinin üzerinden 14 gün geçmiş ve son yapılan testi de negatif çıkmış kişilerden  plazma   bağışı  alınarak ihtiyaç duyulması halinde başka hastalara transfüze edilecek." dedi.

Güzelçiçek , immün  plazma  tedavisinin hastaya pasif bağışıklık sağladığını aktararak , bu  tedavi  yönteminin yeni ama tüm dünya için umut verici olduğunu belirtti. 

Kovid-19 u yenen ve isminin açıklanmasını istemeyen gönüllü bir hastanın hastaneye ilk  plazma  bağışını yaptığını aktaran Güzelçiçek , şunları kaydetti:

"Hastanemizde ilk kez bugün Kovid-19 u yenmiş bir hastamız gönüllü  plazma   bağışı  için hastanemize başvurarak bağışta bulundu. Biz ondan aldığımız immün plazmayı Bakanlığımızın uygun ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =