Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife  Hafter  , son dönemde yaşadığı askeri yenilgilerin ardından ülkenin doğusunda  Kendi   kurduğu   düzene  ve müttefiklerine  darbe  girişiminde bulundu.

haber7
0

Darbeci general Halife  Hafter  , 27 Nisan Pazartesi gecesi görüntülü bir mesaj yayınlayarak , Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan "Suheyrat Anlaşması nın hükmünü yitirdiğini ve ülkenin başına geçtiğini" iddia etti.  Kendi  çağrısıyla gerçekleştirilen kitlesel gösterilere işaret eden  Hafter  , halkın kendisine yetki verdiğini ileri sürerek , "bu görevi" kabul ettiğini söyledi.

 

Başkenti ele geçirmek için Nisan 2019 da verdiği saldırı emrinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra ülkenin batısında sahada yaşadığı askeri yenilginin ardından Hafter’in yaptığı bu son çıkış , "80 ine merdiven dayayan isyancı generalin beşinci kez  darbe  girişimi" olarak yorumlandı.

TOBRUK TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI NIN ÖNERİLERİ

 

Ülkenin doğusundaki  Hafter  yanlısı  TOBRUK  merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı  Akile Salih  , 23 Nisan Perşembe günü  Suheyrat Anlaşması  nda reform yapılmasını kapsayan 8 maddelik siyasi bir çözüm önerisinde bulundu.

TM Başkanı Salih in , yeni bir dönem ve siyasi çözümden bahseden önerisinde , Başkanlık Konseyinin 9 kişi yerine 3 kişiden oluşması , ülkedeki her bölgenin  Kendi  temsilcilerini seçmesi ,  Trablus  ve Tobruk’taki meclislerin görev süresinin uzatılması maddeleri öne çıktı.

Salih’in ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =