Güney   Kore  Birleşme Bakanı  Kim  Yeon-chul , Kuzey  Kore  lideri  Kim  Jong-un öldüğü veya hasta olduğuna ilişkin haberler için yeni tip  koronavirüs  salgınına atıfta bulunarak 'enfodemi' benzetmesi yaptı. Gü

haber7
0

Yonhap ajansının haberine göre ,  Kim  , parlamento dış ilişkiler komitesi toplantısında yaptığı konuşmada ,  Kim  hakkındaki "asılsız haberlere" ilişkin "Bu bir enfodemi olarak görülebilir. Kendimizden emin biçimde , sıra dışı herhangi bir işaretin olmadığını söylememizi mümkün kılan istihbarat kapasitesine sahibiz." diye konuştu.  Güney Kore  Birleşme Bakanı ,  Kim  in  halkın  önüne çıkmamasının ya da önemli etkinliklere katılmamasının nedeninin virüs  endişesi  olabileceğini de dile getirdi.

Güney  Kore  Devlet Başkanı Moon Jae-in in üst düzey dış politika danışmanı Moon Chung-in de CNN e yaptığı açıklamada , "Hükümetimizin pozisyonu sabit.  Kim  Jong-un hayatta ve iyi. 13 Nisan dan bu yana Wonsan bölgesinde kalıyor. Şimdiye kadar herhangi bir şüpheli hareket tespit edilmedi." ifadelerini kullanmıştı.

KİM HAKKINDA SÖYLENTİLER

Kuzey  Kore  lideri  Kim  hakkında son haftalarda sağlığının yerinde olmadığı veya öldüğü yönünde söylentiler ortaya atılmıştı.  Kim  in durumu hakkında tavsiyede bulunmak üzere bir grup Çinli doktorun bu ülkeye gittiği ileri sürülmüş , Kuzey  Kore  liderinin 12 Nisan da kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği ve iyileşme sürecinde olduğu yönünde haberler çıkmıştı.

Hong Kong Uydu Televizyonu ,  Kim  in ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =