İsrail  polisi , Ultra-Ortodoks  Yahudi  (Haredim) bir aileye mensup 9  yaşındaki  çocuğu ,  İsrail   bayrağını  yırttığı gerekçesiyle  gözaltına  aldı.

haber7
0

Sosyal medyada yayınlanan ve dün akşam Batı Kudüs’te kaydedildiği belirtilen görüntüde , bir  Yahudi  çocuğun İsrailli sivil polisler tarafından zorla gözaltına alındığı görülüyor.

Videoda gözaltına alınan çocuğun ağladığı görülürken , çevredekiler de polislere engel olmaya çalışıyor.

Yaşanan arbedenin ardından çocuk sivil bir araca zorla bindirilerek bölgeden uzaklaştırılıyor.

İsrail’in Kanal 12 televizyonu kimliği açıklanmayan 9  yaşındaki  çocuğun bir aracın üzerindeki  İsrail   bayrağını  yırttığı için gözaltına alındığını aktardı.

Öte yandan polisten yapılan yazılı açıklamada , polislerin bölgede söz konusu çocuğun "kimlik bilgilerini almak istediği" ancak bu sırada çevrede bulunanların "aşırı tepki" göstermesi üzerine yakındaki bir polis merkezine götürülmek zorunda kalındığı ifade edildi.

- Ultra Ortodoks Yahudiler

İsrail nüfusunun yüzde 10 unu oluşturan Ultra-Ortodoks Yahudiler (Harediler) , toplumun diğer kesimleriyle en çok entegrasyon sorunu yaşayan grup olarak öne çıkıyor.

Ağırlıklı olarak Kudüs ve Bney Brak şehirlerinde yaşayan Haredilerin büyük çoğunluğu , "dini vecibelerini yerine getiremeyecekleri" gerekçesiyle askere gitmeyi reddediyor. Harediler laik eğitim sistemini de kabul etmeyerek sadece dini eğitim veren kendi okullarına devam ediyor.

İsrail de ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =