Yeni tip koronavirüse karşı dünya genelinde 80  aşı  çalışması olduğunu söyleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Acil Durumlar ve Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Dr. Nedret

haber7
0

Yeni tip  koronavirüs  (Kovid-19) tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken şu an dünya genelinde aşıyla ilgili 80 çalışma yapılıyor. 

 

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Acil Durumlar ve Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Dr.  Nedret Emiroğlu  , "Dünya Sağlık Örgütü bu araştırmalara öncülük edip  aşı  üretimine ilgili olan enstitüleri , özel sektör ve halk sağlığı sektörlerini bir araya getiren bir çalışma düzenliyor. Bununla ilgili olarak çalışmaların sayısı giderek artıyor. Şu an aşıyla ilgili 80 kadar çalışma var , bunların her biri değişik fazlarda" açıklamasında bulundu. 

Aşıyı üretmek için öncelikle virüsü elde etmek yani virüsü izole etmek gerektiğini vurgulayan Dr. Emiroğlu , "Türkiye , virüsü izole etmeyi başardı ve bununla ilgili çalışmalara başladı. Virüsün izole edilmesinin ardından ürünün geliştirilmesi , daha sonra da önce hayvanlarda sonra insanlarda bu ürünün değişik fazda etkinliğine ve güvenilirliğine bakarak çalışmalar yapılması gerekiyor. Sürenin uzamasının en büyük nedeni bu" dedi. 

 

"AŞILARIN HEPSİ ÇOK ERKEN AŞAMALARDA"

Şu an aşıların insan üzerinde denenmeye başladığını kaydeden Dr. Emiroğlu , "Covid-19 ile ilgili  aşı  geliştirilmesi çok önemli olduğu için bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =