Sivas’ta Ramazan ayına özel 5  asırlık   gelenek  Covid-19 engeline  takılınca  ,  Sivas  Valiliği bulduğu çözümle geleneği sürdürdü.

haber7
0

Sivas’ta , 15. yüzyılda yaşamış  Sivas  evliyalarından Şemsettin Sivas-i tarafından yazıldığı düşünülen ilahi Sivas’taki tüm camilerde 5 asırdır Ramazan ayının başında teravih namazlarından sonra okunuyordu. Korona virüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında camilerde teravih namazı kılınamayınca 5 asır sonra Ramazan ayının ilk üç günü bu  gelenek  de gerçekleştirilemedi.  Sivas  Valiliği 5  asırlık  geleneğin bozulmaması için farklı bir yöntem düşündü. Diyanet İşleri Başkanlığından gerekli izinler alınarak Ramazan ayının 3. günü Sivas’taki tüm cami hoparlörlerinden bu ilahi yayınlandı. Minarelerden yankılanan “Yâ Hannan , Yâ Mennân , Yâ Ze’l-cudi ve’l ihsân; Sebbit kulûbenâ ale’l-îmân , Nercû afveke ve’l-ğufran; Merhaba Merhaba , şehr-i Ramazân Merhaba; Merhaba Merhaba , şehr-i Sıyam Merhaba. Evvel Hû , Âhir Hû; Zâhir Hû , Bâtın Hû; Kul Yâ Hû , Yâ Hû , Yâ Men Hû Hak” ilahisi ve kelime-i tevhit-i duyan Sivaslılar , geleneğin bozulmamasına sevindi.

Konuyla ilgili açıklama yapan  Sivas  Ulu cami İmam Hatibi  Ahmet Kocabaş  , Ramazan ayının geçmiş yıllar gibi aynı olmadığını belirterek , “Camilerimiz boş. Bu Ramazan bizler için hüzünlü geçiyor. Bu yıl  Ramazan ayı  geçmiş yıllar gibi değil. Ramazan ayında Müslümanlar gündüzleri oruç tutup , akşamları teravih ibadeti ile birlikte güzel , neşeli bir o ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =