Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Habip Asan ,  Fikri  mülkiyet sistemlerinin varlığının ve işlerliğinin hayati önemde olduğunu belirterek , 'Türkiye'nin son

haber7
0

Asan , AA muhabirine , 26 Nisan ın 2001 den bu yana her yıl farklı bir temayla "Dünya  Fikri  Mülkiyet Günü" olarak kutlandığını söyledi.

Dünya  Fikri  Mülkiyet Günü nün bu yılki temasının "Yeşil Bir Gelecek İçin Yenilik" olarak belirlendiğini ifade eden Asan , "Fikir ürünlerinin maddi varlıklardan çok daha değerli olduğu bu çağda , ülkelerin geleceği ve ekonomik güçleri , sahip olduğu  Fikri  ürünlerinin boyutuna ve niteliğine bağlı hale gelmiştir.  Fikri  varlıkların bu kadar önem kazanması dikkatleri  Fikri  mülkiyet haklarına çekiyor." diye konuştu.

Asan , insanlığın var olduğu andan itibaren hayatını kolaylaştıracak , yaşam kalitesini yükseltecek yeniliklerin arayışı içinde olduğuna işaret ederek , yapılan her yeniliğin başka yeniliklere ilham kaynağı olduğunu dile getirdi.

İçinde bulunulan çağda , yaratıcı fikirlerin gücünün ve kıymetinin çok iyi anlaşıldığı bilgi toplumuna tanıklık edildiğini vurgulayan Asan , "İnsanlık , bilim ve teknolojide ulaştığı bu seviyeyi yeniliğe borçludur. Başlangıçtan itibaren üretilen yeni ve yaratıcı fikirler , tıpkı bir zincirin halkaları gibi birbiri üzerine sıralanarak toplumsal ve ekonomik gelişimin kaynağı olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Yenilik döngüsünün sürekliliğini sağlayan temel unsurun  Fikri  mülkiyet hakları olduğuna dikkati çeken Asan , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =