Türk imalat sanayisinin merkez üssü  Kocaeli  , yılın ilk çeyreğinde ürettiği 124 bin 688 aracın yüzde 86'sına denk gelen 107 bin 965 taşıtı dünyaya sattı.

haber7
0

Ford Otosan ,  Hyundai Assan  ,  Honda Türkiye  ve  Anadolu Isuzu  gibi üreticilerin yanı sıra lastik sanayi , kord bezi , çelikord , plastik , kauçuk ve boya endüstrisiyle Taşıt Araçları Yan Sanayi Organize Sanayi Bölgesi ne (TOSB) ev sahipliği yapan  Kocaeli  , gelişmiş otomotiv sanayisiyle Türk ekonomisine en fazla katma değer sağlayan şehirler arasında yer alıyor.

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) verilerine göre , Türk otomotiv sektörü ocak-mart döneminde traktör hariç 341 bin 136 araç üretti.  Ford Otosan  ,  Hyundai Assan  ,  Honda Türkiye  ve  Anadolu Isuzu  nun  Kocaeli  deki fabrikalarında aynı dönemde toplam üretim 124 bin 688 olarak gerçekleşti. Bu rakam Türk otomotiv sektörün toplam üretiminin yüzde 36 ,5 ini oluşturdu.

Kentteki otomotiv fabrikalarında yılın ilk üç ayında üretilen araçların yüzde 86 sına denk gelen 107 bin 965 inin varış noktası , yurt dışı lokasyonlar olarak kayda geçti.

Kocaeli de yılın ilk çeyreğinde üretilip yurt dışına gönderilen araçların , 276 bin 348 adet olan Türkiye genel ihracatındaki payı ise yüzde 39 olarak gerçekleşti. Böylece aynı dönemde Türkiye den ihraç edilen  her   100  araçtan 39 u  Kocaeli  deki fabrikalardan çıkarken , kentten günde 1186 araç yurt dışına gönderilmiş oldu.

EN FAZLA ÜRETİM  Ford Otosan  DAN

Ford Otosan , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =