Toyota , Otokar ve TürkTraktör gibi dev firmaların faaliyet gösterdiği  Sakarya  , yılın ilk çeyreğinde 135 ülke ve 7 serbest bölgeye  ihracat  yaparak ülke ekonomisine 1 ,3  milyar  dolar döviz kazandırdı.

haber7
0

Türkiye nin otomotiv ihracatında başı çeken iller arasındaki  Sakarya  , yılın ilk çeyreğinde ülke ekonomisine yüzde 1 ,3  milyar  dolar katkı sağladı.

 

Sakarya nın ocak-mart ihracatı özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip  koronavirüs  (COVID-19) salgını nedeniyle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 ,44 düştüğü belirtildi.

İhracat sıralamasında İstanbul , Bursa , Kocaeli , İzmir , Gaziantep ve Ankara nın ardından 7. sıradaki yerini koruyan kentten , yılın ilk çeyreğinde 135 ülke ve 7 serbest bölgeye 1  milyar  316 milyon 137 bin dolar  ihracat  gerçekleştirildi. 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre ,  Sakarya  , otomotiv sektörü başta olmak üzere demir ve demir dışı metaller , iklimlendirme sanayi , kimyevi maddeler ve mamulleri , makine ve aksamları endüstrisi ile diğer sektörlerin de katkısıyla ülke ekonomisine güç katmaya devam ediyor.

İHRACATTA EN BÜYÜK PAY OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEN

Toyota , TürkTraktör ve Otokar gibi üretim tesislerine ev sahipliği yapan kentin yılın ilk çeyrek ihracatında en büyük pay , yüzde 91 ,8 ile yine otomotiv sektörü oldu. Sektörün ocak-mart dönemindeki ihracatı , 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 2 ,72 azalarak 1  milyar  209 milyon 217 bin dolar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =