İngiliz  Reuters  haber ajansı , Çin hükümetinin , daha önce  CNN  ve diğer ABD'li medya kuruluşları tarafından durumunun kritik olduğu öne sürülen  Kuzey Kore  lideri  Kim  Jong-un için ülkeye sağlık u

haber7
0

İngiliz haber ajansı  Reuters  , "konuya aşina üç kaynağa" dayandırdığı haberinde , Çinli sağlık uzmanlarının yer aldığı bir heyetin , sağlık durumunun kötü olduğu iddia edilen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere  Kuzey Kore  ye gittiğini duyurdu.

İddia ,  Kim  in sağlık durumu hakkında  ABD  merkezli basın kuruluşları tarafından servis edilen haberlerin ardından geldi.

Ajansa konuşan iki kaynak , Pekin den  Kuzey Kore  ye seyahat eden heyete , Çin Komünist Partisi nin (ÇKP) Uluslararası İrtibat Dairesi ne bağlı kıdemli bir üyenin başkanlık ettiğini söyledi.

Haberde , kaynakların "konunun hassasiyeti" nedeniyle kimliklerinin açıklanmamasını talep ettiği belirtti.

Diğer yandan ajans , söz konusu departman ve Çin Dışişleri Bakanlığı nın , konuya ilişkin yorum talebine yanıt vermediğini ileri sürdü.

Seul merkezli haber portalı Daily NK ise  Kuzey Kore  liderinin , 12 Nisan da   kardiyovasküler  bir cerrahi prosedür uygulandıktan sonra iyileştiğini kaydetti.

Reuters a konuşan ve  ABD  istihbaratına yakın olduğu belirtilen bir kaynak da  Kim  Jong-un un sağlık sorunlarının olduğunun bilindiğini ancak ciddi biçimde hasta olduğu veya nihayetinde halkın karşısına çıkamayacağı sonucuna varmak için hiçbir nedenlerinin olmadığını ifade etti.

CNN kanalı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =