Yunanistan'ın da bir dönem  talip   olduğu  platformlardan  HMAS Melbourne  (FFG 05) ve  HMAS Newcastle  (FFG 06) , HMAS Watson Donanma Üssü'nde düzenlenen törenle  yeni  kullanıcısı olan Şili'ye  teslim  edildi.

haber7
0

Avustralya Kraliyet Donanması nın geçtiğimiz aylarda emekliye ayırdığı iki Adelaide Sınıfı fırkateyn ,  yeni  kullanıcısına  teslim  edildi.

Yunanistan ın da bir dönem  talip   olduğu  platformlardan  HMAS Melbourne  (FFG 05) ve  HMAS Newcastle  (FFG 06) ,  HMAS Watson Donanma Üssü  nde düzenlenen törenle  yeni  kullanıcısı olan Şili ye  teslim  edildi. Şili Donanması nın hizmet dışına çıkardığı iki adet Jacob van Heemskerck Sınıfı hava savunma fırkateyninin yerini alacağı belirtilen gemiler , CS Capitan Prat (FFG 11) ve CS Almirante Latorre (FFG 14) olarak yeniden adlandırıldı.

Adelaide Sınıfı hava savunma fırkateynleri 139 metre uzunluğunda ve 4 bin 100 ton deplasmana sahip. Mk 13 ve Mk 41 VLS lerden RGM-84J/L Harpoon Blok II , RIM-67 SM-2MR Blok IIIA ve RIM-162B ESSM füzelerini fırlatabilen ve Oto Melara Mk 75 76 mm Compatto topuna sahip olan platformlar , 324 mm Eurotorp MU90 torpidolarını kullanabiliyor. ADACS muharebe idare sistemi ile komuta edilen Adelaide sınıfı gemilerde Spherion karinaya monteli sonar da mevcut.  Avustralya  kullanımında iken Mk 15 Phalanx nokta savunma sistemi (Close-in Weapon System / CIWS) ile korunan platformlarda bahse konu sistemler sökülürken , yerlerine Şili ye intikalin ardından Goalkeeper CIWS entegre edileceği açıklandı.

Kısa bir bakım onarımdan geçirilen gemilerin mürettebat eğitimleri de Sydney de konuşlu HMAS Kuttabul Üssü nde devam ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =