Amasya’da ,  156   yıllık  devam eden  gelenek  ile her  Ramazan  ayında iftar ve sahur saatlerinde tarihi Harşena Kalesi'ne çıkarak konser veren belediye bandosu , bu yıl da geleneğini sürdürdü.

haber7
0

Amasya belediye bandosu , bu  Ramazan  ayında da 300 metre yükseklikteki Harşena Dağı nda , kent merkezinden duyulacak şekilde iftar öncesi konser vermeye devam ediyor.  156  yıldır devam eden bu  gelenek  kapsamında belediye bandosu bugün iftar zamanı Harşena Dağı na çıkarak marşlar çaldı.

Bando Şefi Hakan Dinçer (38) , "Bu yılda her yıl olduğu gibi geleneğimizin 156. yılını devam ettiriyoruz. Bu yıl Ramazanımız buruk geçecek ama biz halkımıza neşeli güzel marşlar , oyun havaları üstü açık otobüsümüzle icra edeceğiz.  Amasya  halkımız evde kalsın , biz onların isteklerini balkonda icra edeceğiz.  Ramazan  geldiği zaman akla ilk gelen  bando  ve top geleneği geliyor. Bu  bando  geleneği de  156   yıllık  bir etkinlik” dedi. Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı , “Bu sene 156.sını burada ifa edeceğiz. Bu Mutasarrıf Ziya Bey tarafından başlatılmış. Yani iftar saatinin bildirilmesi ve yine sahur saatinin bildirilmesi maksadıyla bu sene 156. yılını tekrar burada kutluyoruz , ifa edeceğiz. Yani 156. iftarın başlangıcının haberini vereceğiz” diye konuştu.

Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından 1860 lı yıllarda iftar ve sahur vakitlerini kent sakinlerine duyurmak üzere kullanılmaya başlanan  Ramazan  topunu , Belediye Başkanı Mehmet Sarı ateşledi.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =