Bursa’da iftar saatinde ve sahurda kullanılan top atışı yerini  ses  bombasına bıraktı. Eski usul top atışlarında kullanılan bezlerin çevre kirliliğine yol açması ve gelişen teknolojiyle  ses  bombasının daha pratik ve kull

haber7
0

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ndan görevli itfaiyeciler iftar ve sahur saatlerinde  Tophane  den  ses  bombasını patlatıyor ardından ezanlar okunuyor.

Ramazan ayında sahur ve iftar vakitlerini duyurmak için kullanılan ve Osmanlı’dan bu yana kullanılarak geleneksel hale gelen  Ramazan  topu tarih oldu. Osmangazi ve Orhangazi Türbelerinin de bulunduğu  Tophane  sırtlarında atılan  Ramazan  topu , gelişen teknolojiyle birlikte yerini  ses  bombasına bıraktı. Top atışında kullanılan bezlerin çevre kirliliğine yol açması ,  ses  bombasının daha pratik ve kullanışlı olması nedeniyle bir süre önce bu uygulamaya geçen  Bursa  Büyükşehir İtfaiye ekipleri , sahur ve iftar saatinde Tophane’de bulunan saat kulesi yanından  ses  bombasını kontrollü bir şekilde patlatıyor.  ses  bombasının patlatılmasıyla , işlevini kaybeden eski toplar da artık sadece turistlerin fotoğraf çekildiği ,  Tophane  surlarında süs eşyası haline geldi.

Bu yıl korona virüs tedbirleri kapsamında  Tophane  Parkı kapalı ve sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için her yer sessizdi. İftar vakti  ses  bombasını patlatan itfaiye görevlileri , görevlerini  yerine  getirmenin mutluluğu ile  Tophane  Saat Kulesi nden ayrıldılar.

Öte yandan Ulucami nin muhteşem görüntüsü mahyaların ışıldaması ve ezanların okunması ile havadan görüntülendi. Bu yıl ilk mahya mesajında , "Hoş geldin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =