Suriye'de  Esed  rejiminin  Binlerce  muhalifine yapılan iskencelerdeki rolleri nedeniyle Almanya'da yargılanmalarına başlanan eski istihbaratçılar Enver Raslan ve Eyad el Garib'in ikinci duruşmasında , Beşşar  Esed  rejiminin acı

haber7
0

Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen davada ,  Suriye  de rejime ait bir hapishanede yönetici olarak çalışan ve 4 bin kişiye  işkence  yapmakla suçlanan Raslan ve Garib haklarındaki suçlamaları  Mahkeme  salonunda tercüman aracılığıyla dinledi.

Duruşma salonuna izleyici olarak katılanlar ve gazeteciler çok sıkı güvenlik taramasından geçirilerek salona alındı.

Yeni tip  koronavirüs  (Kovid-19) önlemleri çerçevesinde sanık ve avukatlar cam bölmelerde otururken , yargılanan Eyad el Garib in maske ile yüzünün büyük kısmını kapattığı gözlendi.

İnsanlık dışı  işkence  yöntemleri anlatıldı

Tarihi duruşmanın ikinci gününde emniyet yetkilileri şahitlere dayanarak hazırlanan iddianamede yer alan ağır  işkence  yöntemlerini detaylı olarak  Mahkeme  heyetine anlattı.

Suriye deki ayaklanmada barışçıl şekilde dahi olsa gösterilere katılan ya da rejime karşı çıkanların çok ağır ve büyük acı veren işkencelere maruz kaldıkları ifade edildi.

Esed rejiminin  işkence  yapmakla görevli özel bir biriminin olduğu iddia edilerek , söz konusu iki sanığın da içinde bulunduğu bir birimin muhaliflere kabloyla elektrik verdikleri , falaka olarak tabir edilen ağır  işkence  yöntemlerinin uygulandığı , insanlık dışı  işkence  yöntemlerinin birçoğunun bu insanlar üzerinde uygulandığı ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =