Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok  Arap  coğrafyasının etkileneceğini açıkladı.

haber7
0

Merkezi Lübnan ın başkenti Beyrut ta bulunan ESCWA dan yapılan yazılı açıklamada , "Arap  coğrafyası  ,  Kovid-19  salgınının  yıkıcı   etkilerinin   merkezinde   yer  alacak." ifadeleri kullanıldı. 

Arap coğrafyasındaki doğrudan yabancı yatırımların yüzde 45 düşeceği öngörülen açıklamada , bunun da bölgeye yönelik yabancı yatırımlardaki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçebileceği ifade edildi.

Yabancı yatırımlardaki düşüşün , 2011 yılından itibaren bölgedeki bazı ülkelerde yaşanan  Arap  Baharı nın etkilerinden daha ağır ve endişe verici olabileceğine dikkat çekilen açıklamada ,  Arap  ülkelerindeki ticari projeleri finanse etmeye yönelik endişelerin giderek artabileceğine işaret edildi. 

Kovid-19 salgını ve ham petrol fiyatlarındaki düşüşler dolayısıyla  Arap  bölgesindeki vergi gelirlerinde en az 20 milyar dolar kayıp beklendiği aktarılan açıklamada , Dünya Ticaret Örgütüne de gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık krizini gidermek için temel ilaçların ithalatında gerekli kolaylıkları sağlaması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada sözlerine  yer  verilen ESCWA İcra Sekreteri Rola Dashti ,  Arap  hükümetlerine , işsizliğin önüne geçmek ve temel faaliyetlerin sürdürülmesi için ticari projeleri destekleme çağrısı yaptı.

Bu kapsamda vergi muafiyetlerini artırmanın yanı sıra çalışanların maaşlarının bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =