Eyüpsultan , Aziz Mahmud Hüdayi , Yahya Efendi , Oruç Baba , Hazreti Yuşa gibi türbelerin bulunduğu mekanlar ramazanda  koronavirüs  salgını nedeniyle ziyarete  kapalı  olacak. Teravih ve cemaatle namaz da bu yıl salgın sebebiyle

haber7
0

İstanbul da Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 117  türbe  bulunuyor. Padişahların tahta çıkarken kılıç kuşandığı Eyüp Sultan Türbesi , Fatih Sultan Mehmet türbesi , Kanuni Sultan Süleyman türbesi , Hürrem Sultan türbesi , Aziz Mahmud Hüdayi türbesi , Oruç Baba türbesi , Kanuni Sultan Süleyman ın süt kardeşi Yahya Efendi nin Beşiktaş taki türbesi , Hazreti Yuşa türbesi ve "Vefa" semtinin isim babası Ebul Vefa Hazretleri nin türbesinin de bulunduğu birçok özel mekan , İstanbul’da özel dini günlerde ve  Ramazan  ayı süresince ziyaretçi akınına uğrayan mekanlar arasında yer alıyor. 

Vatandaşların ziyarette bulunup dua ettiği ve oruçlarını açarak manevi huzuru buldukları bu mekanlar , bu  Ramazan  ayında yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle  kapalı  olacak.

NORMALLEŞME SONUNA KADAR SÜREÇ UZAYACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı , Sağlık Bakanlığı bünyesindeki bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda tüm müze ve ören yerleriyle türbeleri 30 Nisan a kadar kapatıldı. Türbelerin normalleşmenin yaşanması beklenen  Ramazan  ayı sonuna kadar ziyarete  kapalı  kalması , bu sürenin de değerlendirilerek uzatılması bekleniyor. 

Birçok türbede sandukaların bulunduğu alanlar tamamen ziyarete  kapalı  tutulurken bazı ziyaretgahlarda ise vatandaşlar hacet pencelerinden dua ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =