Türkiye'de  pamuk  üretiminin yaklaşık yüzde 40'ının yapıldığı Şanlıurfa'da çiftçiler ,  pamuk  ekimine başladı.

haber7
0

Ülke ekonomisi açısından önemli bir yere sahip olması dolayısıyla "beyaz altın" olarak nitelendirilen  pamuk  , lifiyle tekstile , çekirdeğiyle yağ sanayisine , küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde sağlaması dolayısıyla stratejik ürünlerin başında geliyor.

Özellikle sağladığı avantajlarla Türkiye nin tekstilde söz sahibi olmasına katkı sunan pamukta ülke üretiminin yüzde 40 ını karşılayan  Şanlıurfa  da , Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) sayesinde  pamuk  ekim alanı 2 milyon 500 bin dönüme ulaştı ve geçen sezon yaklaşık 1 milyon 200 bin ton kütlü  pamuk  elde edildi.

Türkiye nin önemli tarım merkezlerinden  Şanlıurfa  da ilkbaharın gelmesiyle tarlalarını yeni sezona hazırlayan çiftçiler , yaptıkları hazırlığın ardından  toprakla  tohumu buluşturdu.

Kozasından çiçek açımına kadar her evresinde tarlalarda görsel şölen sunan  pamuk  , ağustos ayının sonlarına doğru "beyaz gelinliği"ni giyerek hasada hazır hale geliyor.

"TOPRAK NEMİNE DİKKAT EDİLMELİ"

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Çopur , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Şanlıurfa  nın  pamuk  üretiminde Türkiye için önemli bir kent olduğunu belirtti.

Pamuk ekim hazırlıklarının sonbahar döneminde bir önceki ürün atıklarının tarladan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =