ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leylagül Kaynar , Covid-19 hastası 3 kişide uygulanan immün  plazma  tedavisinin  olumlu   sonuç  verdiğini söyledi.

haber7
0

ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leylagül Kaynar , Covid-19 hastası 3 kişide uygulanan immün  plazma  tedavisinin  olumlu  sonuç verdiğini söyledi.

Prof. Dr. Kaynar , koronavirüs salgınına karşı uygulanan immün  plazma   tedavisi  hakkında açıklamalarda bulundu. Kaynar , ilk uygulaması 1890 yılında yapılan tedavinin , bugüne kadar İspanyol gribi , suçiçeği salgınları , en yakın dönemde de ebola salgını gibi bazı hastalıklara karşı kullanıldığını ifade etti.

Prof. Dr. Kaynar ,  plazma  kanın sıvı kısmında vücutta bağışıklık sisteminde rol alan moleküller var; bunların başında antikorlar geliyor. Antikorlar vücutta enfeksiyonun uzaklaştırılmasında katkı sağlayan moleküllerdir. Bazı enfeksiyonların da uzun dönemde tekrarlanmasını engeller. Bir kişi enfeksiyon kaptıktan sonra antikorlar kanın  plazma  kısmında yükselir. Bizim Covid-19 da yapmak istediğimiz de hastalığı geçiren bireylerin bir süre sonra kanında antikorları , kanın  plazma  kısmını alarak toplamak. Durumu kritik olan hastalara da bu plazmaları vererek , iyileşmelerinde destek olmaya çalışıyoruz diye konuştu.

BAĞIŞÇI İLE HASTANIN KAN GRUBU UYUMLU OLMALI

Plazma bağışçısı ile hastanın kan gruplarının uyumlu olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kaynar , immün  plazma  uygulamasında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =