Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan  Libya  Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı  Güçler  , Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE)  ait  insansız hava aracı (İHA) düşürdüklerini duyurdu.

haber7
0

Başkent Trablus un güneyindeki Ayn Zara bölgesi komutanı Yusuf el-Emin , AA muhabirine yaptığı açıklamada , "Hükümet güçleri , Ayn Zara da  BAE  ye  ait  bir  İHA  düşürdü." ifadesini kullandı.

UMH nin yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Mecii de yaptığı açıklamada , hükümet güçlerinin Trablus un güneyinde ilerleme kaydettiğini belirtti.

UMH birliklerinin yeniden kontrolü sağladığı bölgelerde varlıklarını güçlendirdiğini ifade eden Mecii , ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter güçlerinin daha önce bu bölgeleri kullanarak sivillerin hayatını tehdit ettiğini kaydetti.

UMH NİN ÜLKENİN BATISINDAKİ İLERLEYİŞİ

UMH güçleri , 13 Nisan Pazartesi sabahı “Barış Fırtınası” operasyonu kapsamında yaklaşık 3 bin kilometrekarelik alanı Hafter güçlerinden temizleyerek büyük bir başarıya imza atmıştı.

Başkent Trablus tan Tunus sınırına kadarki bölgede Sabrata ve Surman başta olmak üzere 7 belde ve bir şehri , Hafter güçlerinden geri alan UMH , ülkenin batısındaki sahil şeridi boyunca kontrolü sağlamıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =