Gök bilimciler , 2018'de yakıtının bitmesi üzerine emekliye ayrılan Kepler Uzay Teleskobu'nun verisinde yazılım hatalarının kontrolü sırasında yaşam için uygun bir  öte   gezegen  keşfetti. Kayalık Kepler-1649c

haber7
0

Gök bilimciler , 2018 de yakıtının bitmesi üzerine emekliye ayrılan Kepler Uzay Teleskobu nun verisinde yazılım hatalarının kontrolü sırasında yaşam için uygun bir öte  gezegen  keşfetti.

 

Kepler Hatalı Pozitif Çalışma Grubunun bulguları "The Astrophysical Journal Letters" dergisinde yayımlandı.

Grup , Kepler verisinde potansiyel gezegenleri tespit etmek için tasarlanan bilgisayar programı Robovetter in yazılım hatalarını gözden geçirdi.

 

Bu işlem sırasında Kepler in 2013 te sona eren ilk misyonunda yakaladığı bir geçiş gösterge verisinin , grubun Kepler-1649c ismini verdiği 300 ışık yılı uzaklıktaki bir öte  gezegen  olduğu tespit edildi.

Kayalık Kepler-1649c gezegeninin , suyun sıvı halde bulunmasını mümkün kılabilecek biçimde Goldilocks Bölgesi içinde yer aldığı belirtildi.

Gezegenin , kızıl cüce yıldızının enerjisinin Dünya gibi yaklaşık yüzde 75 ini aldığı ve yıldızı etrafındaki bir turunu 19 ,5 günde tamamladığı kaydedildi.

NASA 2018 de yakıtı biten Kepler in , derin uzaydaki 9 yıllık keşif yolculuğunun ardından bilim operasyonlarının sonuna geldiğini açıklamıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =