Romanya'dan İspanya'ya giden Bahama Adaları bayraklı dev  Petrol   arama   platformu  'Scarabeo 9' ,  Çanakkale  Boğazı'ndan geçti.

haber7
0

Bahama Adaları bayraklı , 115 metre boyunda ve 78 metre yüksekliğindeki  Petrol   arama   platformu   Scarabeo  9 nun , dün Çanakkale Boğazı ndan planlanan geçişi fırtına nedeniyle iptal edilmişti.

Lapseki ilçesinde Şevketiye açıklarına demirlenen  Scarabeo  9 , bu sabah Marmara Denizi nden saat 07.30 da Çanakkale  Boğazı  na giriş yaptı. 36 bin 863 groston ağırlığındaki  Scarabeo  9 , saat 09.30 da Boğazın manevra yapılması en güç noktası olan Nara Burnu nu döndükten sonra Çanakkale önlerinde oldu.

Kilitbahir Köyü dağında bulunan Dur Yolcu yazısı ile Kilitbahir Kalesi önünden geçen  Petrol   arama  platformuna , Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ne bağlı Kurtarma-4 , Kurtarma-10 , Nazım Tur ve KYGM-9 Hızlı Tahlisiye Botu eşlik etti. Platformun geçişi nedeniyle Çanakkale  Boğazı  Güney den Kuzey e tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Romanya nın Köstence Limanı ndan İspanya nın Las Palmas Limanı na giden platformun , 36 millik Çanakkale  Boğazı  geçişini saat 12.00 de tamamlayacağı bildirildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =