Bilim insanları ,  Kovid-19  salgınında ikinci dalganın ortaya çıkma ihtimali nedeniyle  sosyal  mesafe önlemlerinin 2022'ye kadar geçerli olabileceğini savundu. Uzmanlar , tedavi ya da aşı bulunmaması durumunda salgının 2025

haber7
0

Bilim dergisi Science taki makaleye göre; tek seferlik tecrit uygulamaları salgını kontrol altına almada yeterli olmayabilir. Makalede önlemlerin devam etmemesi durumunda ikinci dalganın ilkinden daha hızlı ve etkin yayılabileceği belirtildi.

 

"ÇOĞUNLUK ENFEKSİYON KARŞISINDA ZAYIF"

Araştırmaya göre ,  Kovid-19  a karşı aşı veya etkili bir tedavi yöntemi bulunamaması halinde salgının 2025 e kadar dahi tekrar ortaya çıkacağı durumlar yaşanabilir.

 

Harvard Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Birimi nde epidemiyoloji profesörü Marc Lipstich şunları söyledi: "Enfeksiyonlar iki şekilde yayılıyor: Enfeksiyon kapan insanlar ve enfeksiyona karşı zayıf olan insanlar. Bizim henüz farkında olmayabileceğimiz , çok olağanüstü boyutlarda bir sürü bağışıklığı yok ise , nüfusun çoğunluğu halen enfeksiyon karşısında zayıf. Salgının yaz aylarında sona ereceği öngörüleri , enfeksiyonun yayılma şekliyle ilgili bildiklerimizle örtüşmüyor"

Makalede , yeni tedavilerin , geliştirilecek aşının veya bakım kapasitesindeki artışın sıkı  sosyal  mesafe önlemlerini azaltabileceği , ancak salgın tedavisinde olumlu gelişmelerin kaydedilememesi durumunda , gözetim ve  sosyal  mesafe uygulamalarının  2022  ye kadar sürdürülmesi gerekebileceği belirtildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =