Güney  Kore'de seçmenler , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sıkı hijyen kuralları  altında  genel  seçim  için sandık başına gitti.

haber7
0

Yonhap ajansının haberine göre , Güney Kore , dünyayı etkileyen  Kovid-19  salgını sırasında genel seçim düzenleyen ilk büyük ülke oldu. 

Yaklaşık 44 milyon seçmenin bulunduğu Güney Kore de , genel seçime katılımın yüzde 60 ın üzerinde olması bekleniyor.

Güney Kore Ulusal Meclisindeki 300 sandalye için en güçlüleri olarak görülen iktidardaki Demokratik Parti ve ana muhalefetteki Birleşik Gelecek Partisi dahil 35 partinin adayları yarışıyor. 

Seçim sürecinde ülkedeki tartışmalara , başta hükümetin  Kovid-19  salgınıyla mücadelesi olmak üzere ekonomi ve devlet başkanı yardımcılarının adlarının geçtiği yolsuzluk skandalları damgasını vurmuştu. 

Seçmenlere sıkı hijyen kuralları uygulanıyor

Güney Kore de , maske takmaları ve 1 metre arayla sırada beklemeleri istenen seçmenlerin , oy kullanacakları binalara girişte ateşleri ölçülüyor. Ateşi 37 ,5 un üzerinde çıkanlar , ayrı bir kabinde oylarını kullandıktan sonra virüs testine gönderiliyor. 

Enfeksiyon ihtimalini asgariye indirmek amacıyla oylarını kullanırken plastik eldiven takmaları ve el dezenfektanı kullanmaları istenen seçmenlerin kimlikleri , parmak izinden değil özel cihazlarla kontrol ediliyor. Seçmenler tarama sırasında maskelerini çıkarıyor. 

Seçmenlere , "konuşurken ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =