İnsan   Hakları   İzleme  Örgütü (HRW) , Yunanistan’da koronavirüs salgınına karşı korumasız ve kötü koşullarda gözaltında tutulan refakatsiz çocuk sığınmacıların serbest bırakılması çağr

haber7
0

İnsan  Hakları   İzleme  Örgütü (HRW) , "Çocuklara Özgürlük" adlı kampanya başlatarak , Başbakan Kiryakos Miçotakis’i harekete geçmeye çağırdı.

Miçotakis’in , "hijyenik olmayan polis hücreleri ve merkezlerde gözaltına alınan yüzlerce refakatsiz çocuk sığınmacıyı serbest bırakması gerektiği" belirtilen açıklamada , çocukların kötü gözaltı koşullarından kurtarılmasının onları salgına karşı koruyabileceği değerlendirmesine yer verildi.

Yunanistan’ın , ailesi ve yakını olmayan çocukları yıllardır polis hücreleri ve gözaltı merkezlerinde tuttuğu hatırlatılan açıklamada , HRW’nin hükümetlerden bu ciddi insan  Hakları  ihlalini sonlandırmasını istediği ifade edildi.

Yunan hükümetinin verilerine göre 31 Mart tan itibaren 331 çocuğun polis hücrelerinden taşınmayı beklediği kaydedilen açıklamada , 180 çocuğun da gözaltında tutulduğu belirtildi.

Açıklamada , çocukların keyfi ve uzun süreli gözaltılarda , sağlıksız ve aşağılayıcı koşullar altında kötü muameleye maruz kaldığına dikkat çekildi. Çocukların genellikle tıbbi tedavi , psikolojik danışmanlık veya yasal yardım alamadığına işaret edilerek , gözaltıların , çocukların gelişimi ve ruh sağlığı üzerinde yüksek derecede ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =