Bilecik'te bir grup doğa sever , yürüyüş yaptıkları esnada bir derede gördükleri canlıyı  Ejderhaya  benzetirken , yaptıkları inceleme sonucu canlının kuzey  şeritli   semender  olduğunu öğrendiler.

haber7
0

Bilecik in Osmaneli ilçesinde  Bilecik  Doğa Yaban Hayatı ve Ekoturizm Kulübü üyeleri hafta sonu sosyal mesafeyi korumak şartıyla yaptıkları yürüyüşte ilçeye bağlı Çiftlik Köyünden geçen Dişlik Altı Deresi  Ejderhaya  benzettikleri canlılar buldular. Grup üyeleri yaptıkları araştırma sonrasında bu canlıların kuzey şeritli semender olduğunu öğrendiler.

"BU CANLIYI BİLECİK TE İLK  kez  GÖRÜNTÜLEDİK"

Bilecik Doğa Yaban Hayatı ve Ekoturizm Üyesi Hakan Ertürk , yaptıkları araştırmaya göre bu tür hayvanların Türkiye de sadece Bursa , Adana , Mersin ve Hatay civarında yetiştiğini söyleyerek , "Bizler bu canlıyı  Bilecik  te ilk kez görüntüledik. Çok üreyen bir  hayvan  olduğundan bir dişisi 100-300 kadar yumurta suya bırakıyormuş" dedi.

"BU HAYVANLARIN KORUMA ALTINDA OLDUĞUNU BİLİYOR"

Bilecik Doğa Yaban Hayatı ve Ekoturizm üyesi Mehmet Öztürk ise , suda yaşayan canlıyı  Ejderhaya  benzettiklerini anlatarak , "Doğa yürüyüşü sırasında gezerken ilk etapta  Ejderhaya  benzettiğimiz su  canlısı  olan su semenderi bulduk. Bu hayvanların koruma altında olduğunu biliyor , bizlerde bu bölgede hayvanların korunması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =