Dünya   Sağlık   Örgütü  (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom  Ghebreyesus  "Kovid-19'un hızla yayıldığını ve bunun  ölümcül  olduğunu biliyoruz.  2009   grip   salgınından  10  kat   daha  ölü

haber7
0

Ghebreyesus , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan kontrol önlemlerinin kaldırılmasına ilişkin , "Kovid-19 çok hızlı yayılırken , buna karşılık oldukça yavaş düşüyor. Bu durum , kontrol önlemlerinin (kısıtlamaların) yavaşça ve denetim ile kaldırılması gerektiği anlamına geliyor. Hepsini aynı anda kaldırmak olmaz." dedi.

Ghebreyesus , DSÖ nün İsviçre nin Cenevre kentindeki merkezinde , video konferans sistemiyle basın toplantısı düzenledi.

Kovid-19 a ilişkin bazı ülkelerden gelen yeni kanıtların "virüsün nasıl hareket ettiği , durdurulabileceği ve tedavi edileceğine" dair kendilerine net bir resim çıkardığını aktaran Ghebreyesus , "Kovid-19 un hızla yayıldığını ve bunun ölümcül olduğunu biliyoruz.  2009   grip   salgınından  10  kat   daha  ölümcül." değerlendirmesinde bulundu.

Virüsün çok hızlı yayıldığını dile getiren  Ghebreyesus  , buna karşın vaka sayılarındaki düşüşün "oldukça yavaş" olduğuna dikkati çekerek , şöyle konuştu:

"Bu durum , kontrol önlemlerinin (kısıtlamaların) yavaşça ve denetim ile kaldırılması gerektiği anlamına geliyor. Kontrol önlemleri , ancak halk sağlığı konusunda doğru önlemler alındığında kaldırılabilir. Buna , temasların izlenmesi için yeterli kapasitenin olması da dahil. Bununla beraber , bazı ülkeler kısıtlamaların ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =