Van'daki  meslek   liselerinde  yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele çalışmaları kapsamında  günde  10 bin tam korumalı  maske  üretiliyor.

haber7
0

Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada , Milli Eğitim Bakanlığınca koronavirüs önlemleri kapsamında başlatılan Ar-Ge çalışmaları sonucu Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin üretim kapasiteleri harekete geçirildi.

Bu kapsamda belirlenen 14 pilot il arasında yer alan  Van   daki   meslek   liselerinde  temizlik , dezenfektan ,  maske  , tek kullanımlık önlük , tulum , yüz koruyucu siperlik gibi birçok ürünün imalatına başlandı. 

Vestel Mesleki ve Teknik Anadolu , Nene Hatun  kız   meslek  , Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri ile  Van  Olgunlaşma Enstitüsünde üretilen maskelerin ihtiyaç duyulan kurumlara dağıtılması sağlandı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke ,  maske  üretiminin yapıldığı okullardaki atölyeleri ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. 

Ülkenin  maske  ihtiyacının karşılanmasında  meslek  liselerinin önemli bir rol üstlendiğini belirten Tevke , "Maske üretim işlemi daha önce dikiş makineleriyle yapılıyordu. Milli Eğitim Bakanlığımızın temin ettiği seri üretim makinesi ile bu süreci hızlandırdık. Şimdilik günde 3 katlı tam korumalı 10 bin  maske  üretimi gerçekleştiriyoruz. Okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz fedakarca çalışıyor. Ülke olarak bu süreci el birliğiyle atlatacağız." diye konuştu.

Vestel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  Müdürü Elif Yörük de ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =