Koronavirüs (Covid-19) salgınında özellikle entübasyon işlemi yapacak sağlık ekibini korumak amacıyla Sivas'ta yapılan  laringoskop  cihazının ardından Bursa'da da otomobil firmaları tarafından üretilen entübas

haber7
0

Sivas ta özellikle  entübasyon  yapacak sağlıkçıları yeni tip corona virüsten (Covid-19) korumak aiçin üretilen "LarinCOVIDeo" adlı video  laringoskop  cihazından sonra Bursa da özel bir otomobil firması ve hastanenin anestezi uzmanlarının ortaklaşa çalışması ile geliştirilen entübasyon kabini , Türkiye de ilk kez Bursa Şehir Hastanesinde hizmete girdi.  

 

 

Bursa Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Dr.  Gülbahar Çalışkan  , entübasyonun ,  solunum  veya  solunum  yolu güvenliğinin bozulması ya da bozulma riski oluşması halinde hastanın havalandırılması için gerçekleştirilen bir işlem olduğunu ifade etti. 

Bu işlem gerçekleştirilirken sağlık personelinin hastayla yakın temasta bulunduğuna dikkati çeken Çalışkan , şunları kaydetti: "İşte tam da bu işlem sırasında kullanılan bu kabin sayesinde koronavirüsün bulaşma riskine  karşı  personeli koruyor.  entübasyon  kabinlerinde hastaya hava yolu desteği sağlanırken , sağlık çalışanlarının ve hastane ortamının bulaşma riski azaltılarak maksimum önlem alınıyor. Bu risk yapay  solunum  desteği sunulması gereken hastalarda  entübasyon  dediğimiz  solunum  yollarına ağızdan bir tüp yerleştirilmesi sırasında daha da artmaktadır." 

 

 

Çalışkan ,  entübasyon  kabinlerinin işlem sonrası dezenfekte edilerek güvenle kullanılabildiğini de ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =