İstanbul  altın  Rafinerisi (İAR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ayşen Esen , gelecek dönemde altınla ilgili çok fazla yatırım olacağını ve  Altının   elektronik   ortamda  kullanımının daha d

haber7
0

Esen , altın piyasasındaki gelişmeler , fiziki altına erişim ve salgın sonrası süreç hakkında yaptığı açıklamada , İAR ın ana pazarlarının yüzde 70 inin yurt dışında olduğunu , hem ihracat hem de ithalat anlamında çok yoğun çalıştıklarını söyledi.

 

Salgın sonrası ilk başta hava yollarında , daha sonra ise kargo taşımacılığında işlerin durma noktasına geldiğini ve ülkelerin çeşitli tedbirler aldığını anlatan Esen , tüm bunların yıllık 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan İAR ın haftada 3-4 kez gerçekleştirdiği dış satım sayısını haftada 1 e düşürdüğünü söyledi.

Esen , bu süreçte en çok tamamen insan eliyle yapılan hurda dönüşü sistemin etkilendiğini aktararak , "Şu anda sadece uluslararası anlamda kargo ile yapılan büyük çaplı ticaret devam ediyor. İç pazara baktığımızda Kapalıçarşı başta tamamen kapanmıştı ama şu anda tamamen kapalı değil. Sadece belirli çapta ticaretin , işin dönmesi için gerekli olduğu kadarıyla iş yapılıyor. Bu da doğal olarak Kapalıçarşı nın toplam hacmini 10 da 1 lere , 20 de 1 lere düşürmüş durumda." diye konuştu.

 

Salgının ilk başlarında likidite sıkışıklığı nedeniyle altından nakde dönülmesine ilişkin Esen , şu değerlendirmelerde bulundu:

"Altın bu tür kriz dönemlerinde güvenli limandır. Bunun için de insanlar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =