Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine tepki olarak  Riyad  yönetimine silah satışını durduran Kanada'nın ,  Suudi  Arabistan'a uyguladığı silah satışı yasağını kaldırdığı bildirildi.

haber7
0

Kanada Dışişleri Bakanı  Francois-Philippe Champagne  ve Maliye Bakanı  Bill Morneau  , yaptıkları ortak açıklamada ,  Suudi   Arabistan  a silah ihracatını engelleyen moratoryumun kaldırıldığını duyurdu. Bakan Champagne ve  Bill Morneau  , Kanada’nın 2019 yılında BM Silah Satış Anlaşmasını (ATT) imzaladığını hatırlatarak  Suudi   Arabistan  ile olan zırhlı araç satışının yeni hükümlere bağlandığını aktardı.

Yenilenen sözleşmeyi hiç kimsenin iki ülke ilişkilerinin normalleşmesine dair bir işaret olarak yorumlamaması gerektiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Champagne , "Suudi  Arabistan  ın insan hakları sicili rahatsız edici olmaya devam ediyor. İnsan haklarını savunmaya devam edeceğiz" dedi.

Champagne , Suudilerin araçları nasıl kullanacağına dair sorular üzerine ise , araçların kraliyet ailesinin korunmasından sorumlu ülkenin iç güvenlik gücü tarafından kullanılacağını kabul etti. Bakan Champagne , araçların ülkenin doğu kesiminde sivillere karşı ve Yemen deki savaşta kullanıldığına ilişkin Liberal Hükümet tarafından bir yıldan uzun bir süre önce gerçekleştirilen inceleme ile ilgili de yakında detaylı açıklama yapmayı taahhüt etti. Bakan Champagne şunları söyledi: "Yasalarımıza göre Kanada malları , uluslararası insancıl hukukun , uluslararası insan hakları hukukunun veya toplumsal cinsiyete dayalı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =