Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus , yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  ölüm  oranının  gripten  (influenza) 10  kat  daha  fazla  olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

haber7
0

Ghebreyesus ,  DSÖ  nün İsviçre nin Cenevre kentindeki merkezinde , diplomatik misyon şeflerine hitap etti. DSÖ nün 5 Şubat ta , farklı ülke ve bölgelere Kovid-19 ile mücadele konusunda destek vermek amacıyla Stratejik Hazırlık ve Müdahale Planı nı başlattığını anımsatan Ghebreyesus , örgüte üye ülkelere desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Ghebreyesus , üye ülkelerin şimdiye kadar toplam 800 milyon dolar taahhütte bulunduğunu , bu miktarın bir kısmının  DSÖ  ye ulaştığını açıkladı. 

DSÖ nün , Çin den ilk Kovid-19 vakasını bildirmesinden bu yana 100 gün geçtiğini anımsatan Ghebreyesus , aradan geçen sürede virüsün küresel çapta yayılması nedeniyle ülkelerin sağlık sistemlerine aşırı yük bindiğini ve dünya ekonomisinin bozulduğunu belirtti.

Konuşmasında , Kovid-19 ile gribi kıyaslayan Ghebreyesus , "Kovid-19 un ölüm oranının  gripten  (influenza) 10  kat  daha  fazla  olduğu tahmin edilmektedir." diye konuştu.

Ghebreyesus , dünya liderlerine "birlik ve dayanışma" çağrısını yineleyerek Kovid-19 un ulusal ve küresel düzeyde siyasete alet edilmemesini istedi.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =