Corona  virüs salgınının  sinemadaki  tahribatına dair raporlar açıklanmaya devam ediyor. Pandemi nedeniyle kapatılan sinemaların , destek almazlarsa kapılarını tekrar açamayacaklarını ilan etmelerinden kısa bir süre sonra

haber7
0

Corona virüs salgınının dünya üzerinde yarattığı tahribatın boyutları daha detaylı bir şekilde gün yüzüne çıkıyor. Başta toplum sağlığı olmak üzere hayatın her alanını etkileyen pandeminin , sinema sektörüne çıkardığı fatura da gün geçtikçe büyüyor. Box Office Türkiye nin haberine göre; geride kalan 2020 nin ilk çeyreğiyle ilgili raporlarda , en büyük 10  sinema  pazarında yaşanan  gişe  kaybının yaklaşık yüzde 59 oranında olduğu belirtiliyor.

Bu anlamda en büyük kayıp ise , 25 Ocak Çin Yeni Yılı öncesi salgın tehdidi nedeniyle  sinema  salonlarını kapatma kararı alan Çin de gerçekleşti. 2019 un aynı dönemine göre yüzde 91  gişe   kaybı  yaşanan ülkede , geçtiğimiz haftalarda kademeli olarak salonların yeniden hizmete açılmasına başlanmış fakat sonrasında Ulusal  sinema  Bürosu nun kararıyla tüm salonlar tekrardan kapatılmıştı. 

Büro tarafından yapılan açıklamada stream servisleri ve online platformların altının çizilmesi , Çin de salonların bir süre daha açılmayabileceği şeklinde yorumlanıyor. 2019 yılında toplam 9 ,2 milyar dolar hasılata erişilen Çin de , en iyimser senaryolarda bile 2020 yıllık bilançoda kaybın yüzde 50 nin üzerinde olacağı belirtiliyor.

2019 da elde edilen toplam 11 ,4 milyar dolar hasılatla bu anlamda zirvedeki yerini koruyan ABD ve Kanada da ise , ilk çeyrekte yaşanan düşüş geçen yılın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =