Geçtiğimiz günlerde ülkede  OHAL   ilan   eden  Japon hükümeti , önümüzdeki haftadan itibaren koronavirüse (Kovid-19) karşı ülkedeki her haneye bez  maske   dağıtma   kararı  aldı.

haber7
0

Koronavirüs vakalarının giderek arttığı  Japonya  da , hükümetin daha önce kamuoyuna açıkladığı "her eve maske" projesi önümüzdeki haftadan itibaren hayata geçiyor. Piyasada devam  eden   maske  temini zorluğuna karşı ülkedeki 58.5 milyon haneye iki adet yeniden kullanılabilir bez  maske  gönderecek hükümet , gönderimi ise posta yoluyla yapacak.

 

ÖNCE TOKYO YA

Tokyo başta olmak üzere  Kovid-19  vakalarının en yoğun görüldüğü büyük kentlerin sakinlerinin maskeleri ilk alacak kişiler olması beklenirken , sağlık bakanlığı maskelerin nasıl yıkanması gerektiğini anlatan bir broşürü de hanelere ulaştıracak.

 

430 MİLYON DOLAR BÜTÇE

Tüm ülkeye  maske  gönderiminin toplam maliyetinin 430 milyon doları bulacağı ifade edilirken , söz konusu meblağın yarısı rezerv fonlardan yarısı ise mevcut mali yıl için çıkarılacak ek bütçeden karşılanacak. Hükümet , hanelerin ardından bakım tesislerindeki yaşlılara ve hamile kadınlara da 130 milyon bez  maske  dağıtmayı hedefliyor.

"ABENOMASK" FIRTINASI

Geçtiğimiz hafta kamuoyuna yansıyan  maske  dağıtım planının ardından hükümet eleştirilerin hedefi olmuş ,  Japonya  Başbakanı  Shinzo Abe  nin ekonomi politikalarını özetleyen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =