Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Güney Marmara Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gül , Koronavirüs önlemlerinde sorumluluğun işverende olduğunu hatırlatarak , işverenin sorumluluğuna uygun hareket etmesi

haber7
0

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren  Koronavirüs  , gündelik hayatı da derinden etkilemeye başladı. Hem gündelik hayatımızı hem de çalışma hayatımızı etkisi altına alan bu salgın , şirketlerin ve çalışanların da birinci gündem maddesi haline geldi. Bu anlamda işverenlere de büyük sorumluluklar düştüğünü vurgulayan  PERYÖN  Güney Marmara Yönetim Kurulu Başkanı  Barış Gül  , “Riskleri azaltmak veya ortadan kaldırmaya yönelik tedbirler almak öncelikle işverenin sorumluluğundadır” hatırlatmasıyla konuya  dikkat  çekti. İşyerlerinde vuku bulabilecek bir vakanın  iş kazası  olarak değerlendirilebileceğini hatırlatan Gül şunları söyledi:

“İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kurallarını uygulamak ve çalışanlarının iş sağlığı ile güvenliğini tesis etmek ve korumakla yükümlüdürler. İşyerlerinde vuku bulabilecek bir vaka  iş kazası  olarak değerlendirilebilecektir. Bununla birlikte , Türk Borçlar Kanunu uyarınca; işveren , işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak , araç ve gereçleri noksansız bulundurmak; işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdür.”

İşverenin yapması gerekenler…

İşverenlerin firmalarında alması gereken tedbirleri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =