İngiliz-Fransız ortaklığı Novacyt'in koronavirüs  test  kitinin WHO tarafından onaylanmasıyla  hisseleri  dün  yüzde  21.5 yükseldi. Firmanın  hisseleri  böylece 2020 genelinde  yüzde   1658  yükselmiş oldu

haber7
0

Koronavirüs salgını dünya borsalarında bütük dalgalanmalara yol açarken , bu yeni dünya , kendi kazananlarını yaratmaya devam ediyor. Bunlardan şu ana kadar en göze çarpanlarından birisi ise Fransız-İngiliz ortaklığı olan biyoteknoloji firması  Novacyt  oldu.

Novacyt in son olarak  Koronavirüs  testinin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanmasıyla dün  hisseleri  yüzde 21.5 yükselerek 2.99 Euro ya ulaştı. Böylece firmanın piyasa değeri ise 196.3 milyon Euro yu buldu. 

Söz konusu piyasa değeri sağlık alanında faaliyet gösteren birçok devin çok altında. Ancak  Novacyt  i öne çıkaran yatırımcılarını hızlı bir şekilde zengin etmesi oldu.  Novacyt  hisseşeri 2019 yılını 0.17 Euro dan kapatmıştı. Yani  hisseleri  şu ana kadar 2020 genelinde yüzde  1658  yükseldi. 

DEVLERLE ORTAK TESİS

Aslında hisseler açısından ocak ayı sakin geçmişti.  Novacyt   hisseleri  29 Ocak itibarıyla 0.19 Euro dan işlem görüyordu. Ancak ertesi gün firma  Koronavirüs  için geliştirdiği moleküler tespit kitini  test  etmeye başladığını duyurdu. Bu açıklamanın ardından yatırımcılar hisselere adeta hücum etti. WHO nun  testi  onaylaması ise bu muazzam yükselişin hızlanmasına yol açtı. 

Novacyt bunun yanında  dün , AstraZeneca and GlaxoSmithKline gibi 2 devle  Cambridge Üniversitesi nde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =