İngiliz-Fransız ortaklığı Novacyt'in koronavirüs test kitinin WHO tarafından onaylanmasıyla hisseleri dün yüzde 21.5 yükseldi. Firmanın hisseleri böylece 2020 genelinde yüzde 1658 yükselmiş oldu

haber7
0

Koronavirüs salgını dünya borsalarında büyük dalgalanmalara yol açarken , bu yeni dünya , kendi kazananlarını yaratmaya devam ediyor. Bunlardan şu ana kadar en göze çarpanlarından birisi ise Fransız-İngiliz ortaklığı olan  biyoteknoloji  firması  Novacyt  oldu.

 

 

Novacyt in son olarak  Koronavirüs  testinin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanmasıyla dün hisseleri yüzde 21.5 yükselerek 2.99 Euro ya ulaştı. Böylece firmanın piyasa değeri ise 196.3 milyon Euro yu buldu. 

Söz konusu piyasa değeri sağlık alanında faaliyet gösteren birçok devin çok altında. Ancak  Novacyt  i öne çıkaran yatırımcılarını hızlı bir şekilde zengin etmesi oldu.  Novacyt  hisseşeri 2019 yılını 0.17 Euro dan kapatmıştı. Yani hisseleri şu ana kadar 2020 genelinde yüzde 1658 yükseldi. 

 

 

DEVLERLE ORTAK TESİS

Aslında hisseler açısından ocak ayı sakin geçmişti.  Novacyt  hisseleri 29 Ocak itibarıyla 0.19 Euro dan işlem görüyordu. Ancak ertesi gün firma  Koronavirüs  için geliştirdiği moleküler tespit kitini test etmeye başladığını duyurdu. Bu açıklamanın ardından yatırımcılar hisselere adeta hücum etti. WHO nun testi onaylaması ise bu muazzam yükselişin hızlanmasına yol açtı. 

NOVACYT HİSSELERİNİN 2020 DEKİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =