Son dakika haberi:  Sağlık Bakanlığı   Halk Sağlığı  Genel Müdürlüğü  Mikrobiyoloji referans laboratuvarları  ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanlığı'nca , koronavirüsün izolasyonu gerçekleştiri

haber7
0

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı  Prof. Dr. Selçuk Kılıç  , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren laboratuvarların hem teknik donanım açısından üstün teknolojiye sahip olduğunu hem de alanda donanımlı sağlık profesyonellerinin görev yaptığını söyledi.

Mikrobiyoloji referans laboratuvarlarının biyogüvenlik düzeyinin 3 seviyesinde olduğunu belirten Kılıç , dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini anımsattı. Kılıç , İspanyol gribinden sonra söz konusu Kovid-19 un , bulaşıcılık seviyesi açısından dünyanın gördüğü en büyük salgın olduğunu vurguladı.

Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim insanının virüsün yapısının belirlenmesi ve buna göre ilaç ve aşı çalışmalarının hız kazanması için çalışmalar yürüttüğünü anlatan Kılıç , "Ekibimizle birlikte ocak ayının ilk haftasında başladık ve ilk olarak tanı kitlerini geliştirdik. İkinci olarak Türkiye de vakaların görülmeye başlamasıyla birlikte virüsün izolasyonu üzerine yoğunlaştık." bilgisini verdi.

"39 VİRÜS ELDE EDİLDİ"

İzolasyonun , virüsün yapısının tanınması açısından anahtar rolünü üstlendiğini dile getiren Kılıç , sözlerini şöyle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =