IMF'nin küresel resesyon uyarısı yapmasının ardından  Rusya  için konuşulmaya başlanan  kötü  senaryolar bu sefer de  Fransa  için dile getirilmeye başlandı. Koronavirüsten kaynaklı en yüksek can kayıpları

haber7
0

Fransa Merkez Bankası , corona virüsü salgını nedeniyle ekonominin büyük ölçüde durması sonucu ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 daralma beklediğini açıkladı.

 

 

2. DÜNYA SAVAŞI NDAN BU YANA EN KÖTÜ PERFORMANS

Söz konusu daralma ,  İkinci  Dünya Savaşı’ndan bu yana çeyreklik bazda en büyük daralma olacak ve Fransa’da geniş çaplı huzursuzluk , kitlesel öğrenci protestoları ve genel grevlerin yaşandığı 1968’in ikinci çeyreğinde görülen yüzde 5.3’lük daralma rekorunu aşacak.

 

 

Fransa’da 17 Mart’tan bu yana ülke çapında uygulanan tecrit önlemleri resmi olarak 15 Nisan’da sona erecek ancak hükümet , sürenin uzatılabileceği konusunda uyardı.

HER İKİ HAFTA YILLIK BÜYÜMEDEN YÜZDE 1 ,5 YİYOR

Salgının ekonomide yarattığı tahribatı analiz eden  Fransa  Merkez Bankası Mart ayındaki evde kalma önlemleri nedeniyle ekonomik faaliyetin yaklaşık üçte bir oranında azaldığını tespit etti.

Fransa Merkez Bankası , resmi istatistik kurumu INSEE ve bağımsız araştırma kuruluşlarının projeksiyonlarına paralel olarak , ülkenin tecrit altında geçirdiği her iki haftalık dönemde yıllık ekonomik faaliyetin 1.5 yüzde puan azalacağını öngördü.

Fransa Merkez ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =