TARIM ve Orman Bakanı Bekir  Pakdemirli  , "Ülkemizin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nda  2020   sulama   sezonu   hazırlıklarını  tamamladık. Bölgede  sulama  sezonunun nisan ayı sonu itibarıyla başlamasını ö

haber7
0

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Bakan  Pakdemirli  , yaptığı yazılı açıklamada , koronavirüs salgını nedeniyle gıda arz ve güvenliğinin her zamankinden daha da önemli bir hal aldığını bildirdi. Gıdanın ilk aşaması olan tarladan alınacak verimin gıda güvenliği açısından büyük önem arz ettiğini kaydeden Bakan  Pakdemirli  , "Verimi en fazla etkileyen etkenlerden birisini de  sulama  oluşturuyor. Bu çerçevede Şanlıurfa ve Harran Ovasında 3 milyon dekar zirai araziye su sağlayacak olan ülkemizin en büyük barajı olan Atatürk Barajında 2020 sulama sezonu hazırlıklarını tamamladık. Bölgede  sulama  sezonunun Nisan ayı sonu itibarıyla başlamasını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Bakan Pakdemilri ,  2020  yılı yağışlarından sonra Atatürk Barajı göl rezervuarında mevcut durumda yaklaşık 6 milyar metreküp su depolandığına vurgu yaparak , "Şanlıurfa-Harran ve Suruç Ovaları’nı sulayacak bu su , adeta bir nehir kapasitesine sahip ana kanal ve tüneller vasıtasıyla iletiliyor" dedi.

’EKONOMİYE 2.2 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK’

 

Şanlıurfa genelinde sulanacak 3 milyon dekar zirai arazinin ülke ekonomisi ve tarımı açısından çok önemli olduğuna vurgu yapan Bakan  Pakdemirli  , şunları kaydetti:

"Bu arazilerin suya kavuşması ile ülke ekonomisine yaklaşık 2.2 milyar lira ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =