Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)  Başkanı   Birol  , cuma günü G20 enerji bakanlarının  petrol  piyasasındaki gelişmeleri değerlendirmek üzere kapsamlı bir toplantı yapacağını belirterek , "Petrol piyasasındaki  gelişmeler  &cced

haber7
0

Ülkelerin ciddi bir dayanışma göstermesi ve dünya ekonomisi için son derece büyük bir tehlike arz eden  petrol  ve doğal gaz sanayisinin çökmesini engellemeye çalışması gerektiğini vurgulayan  Birol  , Günlük 10 milyon varillik bir üretim kesintisi bile  petrol  piyasasını kurtarmak ve düzlüğe çıkmak için yeterli değil çünkü arz balonu çok büyük , bunun üzerine çıkmak gerekiyor." ifadesini kullandı.

 

 

Birol , yeni tip  koronavirüs  (Kovid-19) salgınının küresel enerji sektörüne etkisi ve  petrol  piyasasındaki son  gelişmeler  konusunda , soruları yanıtladı.

 

 

SORU: Kovid-19 salgını sebebiyle  petrol  talebinde ve fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Şu anda arz ve talep açısından  petrol  piyasasındaki son durum nedir? Bu hafta G20 ülkelerinin enerji bakanlarının katılımıyla yapılacak toplantıdan nasıl bir karar çıkması gerekiyor ki  petrol  piyasaları dengelensin?

FATİH BİROL: Petrol piyasasındaki  gelişmeler  çok  kaygı  verici. Dünya  petrol  piyasalarında çok büyük bir arz fazlalığı var. Bunun ilk nedeni , dünyadaki  petrol  talebinde büyük bir düşüş yaşanması. Dünyadaki  petrol  talebinin yüzde 60 ı ulaştırma sektöründen geliyor. Şu anda 3 ,5 milyar insan evlerinde hapsolmuş durumda ve ulaştırmayla ilgili herhangi bir faaliyet yok. Bu yüzden de talep ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =