Bangladeş'in  kurucu   Cumhurbaşkanı  Şeyh Bangabandhu  Mujibur  Rahman'ın ölümünden sorumlu olan eski yüzbaşı Abdül Mecid'in yakalandığı bildirildi.

haber7
0

Bangladeş İçişleri Bakanı Asaduzzaman Han , 45 yıldır aranan  Bangladeş  ordusu mensubu eski yüzbaşı Abdül Mecid in başkent Dakka da yakalandığını açıkladı.

Han , firari katilin tutuklandığını ve bunun  Bangladeş  halkı için yılın en büyük hediyesi olduğunu belirtti.

Mecid ,  Bangladeş  in  kurucu  Cumhurbaşkanı Şeyh Bangabandhu  Mujibur  Rahman ın ve ailesinin büyük bir kısmının öldürülmesinde yer aldığını itiraf etmişti.

Bangladeş Yüksek Mahkemesi , 2009 da söz konusu infazlara ilişkin görülen davada aralarında Mecid in de bulunduğu çok sayıda eski askere verilen idam cezalarını onamıştı.

Suikastte yer aldıklarını itiraf eden 5 kişi 2010 da idam edilirken , Mecid in de aralarında bulunduğu 6 kişi aranıyordu.

Rahman ın kızlarından mevcut  Bangladeş  Başbakanı Şeyh Hasina ve kardeşi Şeyh Rehana ise söz konusu cinayetler sırasında Almanya da bulunuyordu.

17 Mart 1920 de doğan Bangabandhu Şeyh  Mujibur   Rahman  , 1971 de  Bangladeş  e bağımsızlığını kazandıran "Büyük Kurtuluş Savaşı" da dahil olmak üzere  Bangladeş  halkının önemli hareketlerini yönetmiş ve ülkenin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =