ABD  Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo  , Beyaz Saray'ın Iraklı yetkililerle  stratejik  diyaloğun Haziran ayı ortasında başlayacağını duyurdu.

haber7
0

ABD Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo  ,  ABD  nin  Irak  hükümetiyle  stratejik  müzakerenin başlatılması kararı almasının ardından Beyaz Saray ın Haziran ayı ortasında Iraklı yetkililerle  stratejik  diyaloğa başlayacağını açıkladı.

Pompeo gazetecilere yaptığı açıklamada , ilerleyen zamanlarda Amerikan askeri konuşlandırmaları da dahil olmak üzere çeşitli konuların masaya yatırılacağını ifade etti.  Pompeo  , parlamentonun  ABD  birliklerinin çekilmesi için oy vermesinin ardından  Irak  taki varlığının geleceği hakkında Haziran ayında yerel yetkililerle bir görüşme yapılacağını da aktardı.  ABD  Başkanı Donald Trump ın 5 bin 200  ABD  askerini çekmeyi reddettiğini hatırlatan ve Bağdat ın yaptırımlarla tehdit edildiğini belirten  Pompeo  , asker sayısına ilişkin bir karar verilmeden önce Haziran ayındaki görüşmelerde konunun masada olacağını ifade etti.

 Irak  , EKONOMİK ÇÖKÜŞ RİSKİYLE TEHDİT ALTINDA

Pompeo , "Covid-19 salgının şiddeti ve düşmekte olan petrol gelirleri nedeniyle  Irak  , ekonomik çöküş riskiyle tehdit altında. Hükümetimizin DEAŞ ı yenmek ve ülkeyi istikrara kavuşturmak için elde ettiğimiz kazanımların tersine çevrilmesini durdurmak için birlikte çalışması önemlidir. İki ülke arasındaki tüm  stratejik  konular  ABD  kuvvetlerinin o ülkedeki gelecekteki mevcudiyeti ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =