İstanbul Üniversitesi , dünyanın en zengin  Görsel  arşivlerinden biri olan Sultan II.  Abdülhamid  Han’ın  Yıldız  Fotoğraf Koleksiyonu’nu  dijital   ortamda  araştırmacıların kullanımına sunarak tarihe ışık tutuyor.

haber7
0

Dijital erişime açılan 918 albüm içinde yer alan 36 bin 585 kare fotoğraf , kültürel mirasın korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına olanak sağlıyor. İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci , döneminin mimari ve sosyal dokusunu yansıtan  Yıldız  Fotoğraf Koleksiyonu ve albümlerin dijitalleştirilmesi projesi ile ilgili detayları aktardı.

İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi bünyesinde muhafaza edilen koleksiyonlardan birisi olan Sultan II. Abdülhamid Han’ın  Yıldız  Fotoğraf Koleksiyonu , 19. yüzyılın en büyük görsel  Arşivi  olarak tanımlanıyor. Sultan II. Abdülhamid  Han  döneminde çekilen fotoğraflardan oluşan bu koleksiyon , araştırmacılara dönemin sosyal , kültürel , ekonomik ve siyasi tarihini okuma , yorumlama ve tespit etme fırsatı sunuyor.  Yıldız  Fotoğraf Koleksiyonu’nun İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde iklimlendirme , güvenlik ve tüm saklama koşulları en üst düzeyde sağlanarak muhafaza edildiğini söyleyen Dr. Pervin Bezirci , koleksiyonu gelecek nesiller için sağlıklı koşullarda daha uzun yıllar muhafaza edebilmek ve eserlerin araştırmacı incelemeleri sırasında yıpranmasını önlemek amacıyla  dijital  kopyalarının oluşturulması fikrinin ortaya çıktığını belirtti. Bu bağlamda gerçekleştirilen II. Abdülhamid  Han   Yıldız  Albümleri Projesi’nin hazırlık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =