Dokuz Eylül Üniversitesi'nde (DEÜ) yürütülen çalışmayla , yeni tip corona virüs hastalarının kullanımı ve bu mücadelede ön safta yer alan sağlık çalışanlarının korunması amacıyla

haber7
0

Corona virüsle mücadelede en kritik ekipmanlar arasında gösterilen  solunum  cihazları konusunda tüm dünyada hem yeni teknolojilerin geliştirilmesi hem de üretimin artırılması için çok sayıda proje yürütülüyor.

 

 

Türkiye de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK ın destekleriyle çok sayıda akademisyen ve girişimci ,  solunum   cihazı  geliştirmek için çalışma yapıyor.

DEÜ de de corona virüs hastalarının hayata tutunmasına yardımcı olmak üzere  solunum   cihazı  geliştirmek üzere Kemik Kıkırdak Doku Biyoteknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu liderliğinde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Hancı , Travmatoloji Ana Bilim Dalı nda araştırma görevlisi Cihangir Türemiş ve Biyomekanik Ana Bilim Dalı nda doktora öğrencileri Gizem Baysan , Reşit Buğra Hüsemoğlu ve Mert Rüştü Onar ın katılımıyla ekip oluşturuldu.

 

 

Türk bilim insanları , yeterince nefes alamayan hastalara elle ventilasyon sağlayan ambu cihazının temel mantığını kullanarak , giren ve çıkan hava basıncını kontrol edebilen bir  solunum   cihazı  geliştirmeyi başardı.

Solunum cihazında hastanın nefesini dışarıya verirken virüslerin sağlık çalışanları ya da çevresinde bulunan sağlıklı kişilere buluşmaması için diğer filtrelere ek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =