ABD  Başkanı  Trump  ,  Uzay   kaynaklarının   kullanımına   izin  veren kararnameyi imzaladı. Kararname , uzaydaki su ve maden  kaynaklarının  özel şirketler ve şahıslarca  kullanımına   izin  veriyor.

haber7
0

ABD Başkanı Donald Trump , uzay madenciliği ve dünya dışı kaynakların özel  kullanımına   izin  veren kararnameyi imzaladı.

"Uzay Kaynaklarını Çıkarılması ve Kullanılmasına Yönelik Uluslararası Desteği Teşvik" başlığını taşıyan 6 Nisan tarihli Başkanlık Kararnamesi ,  ay  ve diğer gök cisimlerinde bulunan su ve madenlerden özel  Uzay  girişim ve araştırmalarını desteklemek üzere faydalanılabilmesini öngörüyor.

Kararnameyle böylece  Uzay   kaynaklarının  özel şirketler ve şahıslarca tasarruf edilebilmesinin önü açılıyor.

Kararnamede , bu türden tasarrufların , "Dış  Uzay  Sözleşmesi" adı verilen , 1967 tarihli "Ay ve Diğer Gök Cisimleri Dahil , Uzayın Keşif ve Kullanılmasında Devletlerin Faaliyetlerini Yöneten İlkeler Hakkında Antlaşma"ya uygun olduğu belirtildi.

ABD Ulusal  Uzay  Konseyi Sekreteri Scott Pace , konuyla ilgili yaptığı açıklamada , "ABD ,  ay  a geri dönüşe ve Mars yolculuğuna hazırlanırken bu kararname su ve bazı madenler gibi  Uzay   kaynaklarının  , uzayın ticari kullanımını geliştirmek üzere çıkarılması ve kullanılmasına ilişkin Amerikan politikasını ortaya koymaktadır" ifadesini kullandı.

Pace , kararın ,  ABD  nin Artemis misyonu kapsamında  ay  ve ardından Mars a düzenlemeyi planladığı insanlı seferler için uluslararası muhatapları ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =