Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin , Kahramanmaraş'ta bir tüketicinin başvurusu üzerine , bankanın  kredi  masraflarını faizlendirmesinin yasal olmadığına ve bunun iade edilmesine hükmeden mahkemenin ,  emsal  nit

haber7
0

Kahramanmaraş 6. Asliye Hukuk Mahkemesi , tüketici mahkemesi sıfatıyla baktığı davada , bankanın tüketiciden aldığı kredi masraflarını faizlendirmesinin yasal olmadığına ve bunun tüketiciye iade edilmesine hükmetti.

 

 

Şahin , mahkemenin , 26 Aralık 2019 tarihinde verdiği karara ilişkin , AA muhabirine yaptığı açıklamada , bankaların  kredi  çeken tüketicilerden dosya masrafı , ekspertiz ve ipotek gibi birçok ücret aldığını söyledi.

Tüketici mahkemesi ve hakem heyetlerine başvurarak , bu ücretlerin bir kısmının geri alınabileceğini belirten Şahin , şunları kaydetti:

 

 

"Bu ücretlerin iadesini alabildiğimiz gibi Kahramanmaraş ta tüketici mahkemesine başvuran bir vatandaşımız ,  kredi  çekerken bankanın kendisinden kestiği dosya , ekspertiz ve ipotek gibi  kredi  masraflarına uyguladığı faizi geri aldı. Mahkeme emsal karar vererek , bankanın tüketiciye verilmeyen bir para üzerinden faiz alamayacağına hükmetti. Çünkü tüketici 135 bin lira  kredi  çektiğinde eline geçen para kesintilerle yani masraflarla 133 bin lira oluyor. Ancak banka faizi 135 bin lira üzerinden alıyor. Aradaki bu miktar ise bankaların belli ücret kalemleridir. Bu yasal bir durum değil."

Mağdurların , tüketici mahkemelerine ve hakem heyetlerine başvurarak , bu parayı geri alabileceklerini vurgulayan Şahin , "Burada ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =