ABD  Hava Kuvvetlerine ait istihbarat uçağının  Kore   Yarımadası   üzerinde  uçuş yaptığı bildirildi.

haber7
0

Güney  Kore  haber ajansı Yonhap ta yer alan habere göre , hava araçları izleme sitesi "Aircraft Spots" , "RC-135W Rivet Joint" model elektronik istihbarat uçağının , ülkenin kuzeydoğusundaki Gangwon ve Seul ile İnçeon şehirlerini içine alan Gyeonggi bölgesi üzerinde uçtuğunun belirlendiğini aktardı.

Site , geçen cumartesi günü aynı tipte bir hava aracının  Kore   Yarımadası  üzerinde uçtuğunu açıklamıştı.

ABD , Kuzey  Kore  ile nükleer görüşmelerin kesilmesinin ardından  Pyongyong  yönetiminden gelecek yeni silah denemesi benzeri provokatif eylemlerden endişe etmesi nedeniyle geçen yılın son aylarında bölgedeki havadan izleme ve askeri istihbarat faaliyetini yoğunlaştırmıştı.

"Aircraft Spots" geçen yıl aralık ayı boyunca Boeing firmasının ürettiği "RC-135W" elektronik istihbarat uçaklarının yanı sıra , Northrop Grumman firması tarafından üretilen "E-8 Joint STARS" model müşterek izleme ve radar sistem uçaklarının ,  Kore   Yarımadası  üzerinde uçtuğunu tespit etmişti.

Ayrıca 11 Aralık ta  Kore   Yarımadası  ve Japonya yakınlarında bir B-52 stratejik bombardıman uçağı ile Global Hawk insansız hava aracının tespit edildiği belirtilmişti.

Kuzey  Kore  ile  ABD  arasında , geçen yıl şubat ayından bu yana aksayarak da olsa devam eden nükleer müzakereler , İsveç te 5 Ekim ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =