COVID-19 aşısının Afrika'da denenmesini isteyen Fransız doktorlara  tepki  gösteren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus , "Afrika herhangi bir aşı için test al

haber7
0

DSÖ nün İsviçre nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus , COVID-19 a ilişkin ilk bilgilendirmeyi yapmalarının ardından 100 günden az bir süre geçmesine rağmen aşı araştırmalarının inanılmaz bir hızla ilerlediğini söyledi.

Ghebreyesus , yaklaşık 20 enstitü ve şirketin aşı geliştirmek için yarıştığını vurgulayarak "DSÖ , ilaçlar ve aşılar geliştirildikçe , tüm ülkeler ve insanlar arasında eşit paylaşılmasını sağlamakta kararlıdır" ifadesini kullandı.

Fransız doktorlara "ırkçılık" suçlaması

Bazı Fransız doktorların COVID-19 aşısının Afrika da denenebileceğine yönelik açıklamalarını anımsatan Ghebreyesus , "Doğrusunu söylemek gerekirse  Dehşete  düştüm. Dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuzu söylediğim bir zamanda bu tür ırkçı söylemler dayanışma karşıtlığıdır" değerlendirmesinde bulundu.

"Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır." diyen Ghebreyesus , COVID-19 aşısının testi konusunda ister Afrika isterse Avrupa olsun ayrım yapmadan aynı protokolleri takip edeceklerini dile getirdi.

Ghebreyesus , Fransız doktorların açıklamalarını "utanç ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =